Elállási jog és szomszéd elővásárlási jog

Elállási jog az e-kereskedelemben

Az elállási jog a fogyasztókat védő intézkedés, amely lehetőséget biztosít az online vásárlások során a szerződés egyoldalú megszüntetésére bizonyos időintervallumon belül. Az e-kereskedelem terjedésével egyre fontosabbá vált ezen jogok ismerete és helyes alkalmazása.

Az elállási jog fogalma

Az elállási jog azt jelenti, hogy a fogyasztó egyoldalúan, indokolás nélkül megszüntetheti a szerződést az áruk átvételét követően 14 napon belül. Ez a jog a 45/2014. (II. 26.) Korm. rendelet alapján került meghatározásra, amely a fogyasztóvédelem keretében részletesen szabályozza az elállás feltételeit és folyamatát.

Fogyasztók jogai és kötelezettségei

A fogyasztó jogosult indokolás nélkül elállni a szerződéstől. Fontos azonban megjegyezni, hogy a terméket az elállás közlésétől számított 14 napon belül vissza kell juttatnia a kereskedőnek. A visszaküldés költségeit általában a fogyasztó viseli, kivéve, ha a kereskedő vállalta annak átvállalását. A kereskedő köteles a teljes összeget visszatéríteni a fogyasztónak, legkésőbb az elállásról való tudomásszerzéstől számított 14 napon belül.

Kivételes esetek az elállási jog alól

Bizonyos termékek és szolgáltatások esetén az elállási jog nem alkalmazható. Ilyenek például a romlandó áruk, a zárt csomagolású termékek, amelyek egészségvédelmi és higiéniai okokból már nem küldhetők vissza a felbontás után, illetve a nem előre gyártott, egyedi paraméterek alapján készült termékek. Szintén kivételt képeznek a digitális tartalmak, ha azok letöltése a fogyasztó előzetes beleegyezésével történt.

Elállás a gyakorlatban

Az elállási jog gyakorlása során a fogyasztók különböző módszereket alkalmazhatnak, például használhatnak hivatalos elállási nyilatkozat mintát vagy bármilyen egyértelmű írásos nyilatkozatot a kereskedő felé. Fontos, hogy a nyilatkozat időben érkezzen meg, akár postai úton is elfogadható, amennyiben a 14 napos határidő betartásával kerül feladásra.

Az elállási jog célja a fogyasztók védelme az online vásárlások során, biztosítva számukra a lehetőséget, hogy meggondolhassák magukat anélkül, hogy indokolniuk kellene döntésüket.

Szomszéd elővásárlási jog

Mi az elővásárlási jog?

Az elővásárlási jog olyan jogintézmény, amely lehetőséget biztosít a jogosult számára, hogy egy adott ingatlan értékesítése esetén először ő vásárolhassa meg azt, mielőtt az eladó harmadik fél számára értékesítené. E jog biztosítása előfordulhat szerződés vagy jogszabály alapján. Az szomszéd elővásárlási jog különös jelentőséggel bírhat társasházak esetében, ahol több tulajdonostárs is rendelkezhet ezzel a joggal.

Szomszéd elővásárlási jog forrásai

Az elővásárlási jog alapulhat szerződésen vagy jogszabályon is. Szerződésen alapuló elővásárlási jog esetében az ingatlan tulajdonosa szerződéssel bárkinek biztosíthatja ezt a jogot. Társasházakban gyakran a társasház alapító okirata rögzíti a tulajdonostársak elővásárlási jogát, amely lehetővé teszi számukra, hogy az eladó harmadik fél számára történő értékesítése előtt megvásárolhassák az ingatlant.

Jogszabályon alapuló elővásárlási jog esetén a közös tulajdonban álló ingatlan résztulajdonának értékesítésekor a többi tulajdonostársat elővásárlási jog illeti meg. E jognak köszönhetően megakadályozható, hogy egy ismeretlen személy jusson a társasházban ingatlanhoz.

Az elővásárlási jog gyakorlása

Ha az ingatlan tulajdonosa megkapja a harmadik fél vételi ajánlatát, köteles azt igazolhatóan közölni az elővásárlásra jogosultakkal. Az elővásárlási joggal rendelkező tulajdonostársaknak lehetőségük van arra, hogy a megadott határidőn belül nyilatkozatot tegyenek az ajánlat elfogadásáról vagy elutasításáról. Az elfogadó nyilatkozat megtételével az elővásárlási jog jogosultjával jön létre az adásvételi szerződés az eredeti feltételek alapján.

Elővásárlási jog megsértése és lemondása

Ha az eladó megsérti az elővásárlási jogot és anélkül értékesíti az ingatlant, hogy felhívná az elővásárlásra jogosultakat, azok pert indíthatnak az eladó és a vevő ellen a szerződés érvénytelenítésére. Az elővásárlási jog jogosultja kétféleképpen jelezheti, hogy nem kíván élni a jogával: lemondó nyilatkozatot tesz vagy nem reagál a megkeresésre, amely utóbbi eshetőség ugyancsak lemondásnak minősül.

A szomszéd elővásárlási jog kifejezetten fontos lehet a társasházakban, ahol a tulajdonostársak szeretnék kontrollálni, hogy ki kerül a lakók közé. Az elővásárlási jog gyakorlása azonban nem kötelező, így a tulajdonostársak, ha nem kívánnak élni ezzel a jogukkal, egyszerűen lemondhatnak róla.

Ismerje meg részletesen a szomszéd elővásárlási jog intézményét és kerülje el a jogi buktatókat!

Vélemény, hozzászólás?